Liikeideasta perustamisvalmis yritys – Asiantuntijasta yrittäjäksi osa 2

Ajankohta
06.09.2023 - 20.09.2023
Paikka
Etäopetus
Hinta
190,00
Ilmoittaudu viimeistään
28.08.2023
Ryhmäilmoittautumiset

Onko mielessäsi liikeidea, mutta et tiedä miten yritys perustetaan? Haluatko lisätietoja yritysmuodon valinnasta, kannattavuuslaskelman laatimisesta ja starttirahan hakemisesta? Haluatko välttää tyypilliset aloittavan asiantuntijayrittäjän haasteet?

Asiantuntijasta yrittäjäksi – koulutuksen toinen osa antaa sinulle valmiudet yritysmuodon valintaan, yrityksen perustamistoimiin ja yritystoiminnan käynnistämiseen. Liikeideasi voi olla sivu- tai päätoiminen. Koulutuksen punaisena lankana kulkee kannattavan ja mielekkään asiantuntijayrityksen suunnittelu. Sadat asiantuntijat ovat aloittaneet yrittäjätaipaleensa asiantuntijasta yrittäjäksi -koulutuksesta!

Sisältö

Asiantuntijasta yrittäjäksi koulutuksen toinen osio sisältää kolme koulutuskertaa. Koulutus toimii jatkona keväällä 2023 pidetylle Osaamisesta liikeideaksi koulutukselle. Voit osallistua koulutukseen vaikket olisi osallistunut ensimmäiseen osioon.

1. Asiantuntijayrityksen perustaminen ke 6.9.2023 klo 9–12
– Yrittäjän vastuut
– Yritysmuodon valinta, verotus ja arvonlisäverotus
– Tulojen nostaminen omasta yrityksestä
– Yrityksen perustamistoimet: nimen ja toimialan valinta, yrityksen perustamisilmoitus, luvat/ilmoitukset

2. Asiantuntijayrityksen perustamislaskelma ke 13.9.2023 klo 9–12
– Yrityksen perustamiskulut, rahoitus ja starttiraha
– Kuukauden kannattavuuslaskelma
– Hinnoittelu ja myyntibudjetti
– Kassabudjetti

3. Yritystoiminnan käynnistäminen ke 20.9.2023 klo 9–12
– Yrityspalveluiden valinta (mm. tilitoimisto)
– Asiakashankinta
– Yritystoiminnan aloitusvaiheen tyypilliset haasteet ja niiden selättäminen
– Apua yrittäjyystaipaleen tueksi: miten tästä eteenpäin?

Aika ja paikka

6.9.-20.9.2023, klo 9–12, etäopetus

Kohderyhmä

Koulutuksen kohderyhmänä ovat erityisesti (sosiaali- ja terveysalan ja kasvatus- ja opetusalan) asiantuntijat ja esihenkilöt, jotka ovat kiinnostuneita sivu- tai päätoimisesta yrittäjyydestä.

Koulutuksesta hyötyvät asiantuntijat, joilla on monipuolisen kouluttautumisen ja pitkän työkokemuksen kautta syntynyttä laaja-alaista ja/tai syvällistä asiantuntemusta omalta alaltaan, ja jotka ovat kiinnostuneita valjastamaan osaamisensa myytäväksi palveluksi liikeidean muodossa. Nimikkeenä voi olla esimerkiksi työnohjaaja, valmentaja, terapeutti tai kouluttaja. Koulutus kuitenkin antaa eväitä kaikille asiantuntijatyöstä yrittäjyyteen siirtyville ilman toimialarajauksia. Koulutus antaa valmiudet oman asiantuntijayrityksen suunnitteluun.

Osaamistavoitteet

Koulutuksen suoritettuaan opiskelija osaa:
• kirkastaa liikeidean
• valita yritysmuodon
• laatia alustavan kannattavuuslaskelman
• suunnitella yritystoiminnan käynnistämistoimet
• viedä yritysideaansa eteenpäin

Kouluttajat

instructor_img

Kouluttajana Sanna Olshin, Starttivalmennus Oy:n koulutuspalvelut. YTM, yritysneuvoja, yritystalouden opettaja
Olshin on yksi Suomen kokeneimmista yrittäjyyden kouluttajista. Hän on kouluttanut 20 vuoden aikana yli 4000 yrittäjää keskittyen viimeiset vuodet erityisesti asiantuntijayrittäjyyteen. Olshin on myös johtanut yrittäjyyden kehittämishankkeita, kouluttanut satoja yrittäjyyden opettajia ja yrittäjyysvalmentajia. Hän kirjoittaa yhtä Suomen luetuimmista yrittäjyysblogeista ja on asiantuntijayrittäjä itsekin.

  • Toteutus: 

    Snellman-kesäyliopiston etäkoulutus

    Maksimiosallistujamäärä 30

  • Lisätietoja: 

    Outi Savolainen, suunnittelija
    outi.savolainen(a)snellmanedu.fi
    044 746 2846

    asiakaspalvelu(a)snellmanedu.fi
    044 746 2840

  • Hinta: 

    190 €

    Hinta ei sisällä, eikä siihen lisätä arvonlisäveroa. Valittavanasi on kaksi eri maksuvaihtoehtoa, Paytrailin monet maksutavat tai SnellmanEDUn laskutus. Katso lisätietoa ilmoittautumisesta ja maksutavoista


Ryhmäilmoittautumiset