Kuvaus
Kurssilla perehdytään siihen, mitä kulttuuri on. Kurssilla paneudutaan kulttuuriperintöön hyvän elämän lähtökohtana ja hyvän elämän mittana sekä toisaalta jatkuvasti kehittyvänä ja muuttuvana ilmiönä. Kurssilla perehdytään sekä maailman että suomalaisen nyky-yhteiskunnan monikulttuurisuuteen. Kulttuurien ja sivilisaatioiden vuorovaikutus ja globaali kulttuuri ovat myös tarkastelun kohteina.
Vaihtelevia tehtäviä, pohdintaa ja perustelua. Kurssin päätteeksi joko oppimispäiväkirja tai kirjallinen kurssikoe.
Opintojaksolle voi ilmoittautua vaikkei juuri nyt opiskelisikaan lukiossa tai muussa toisen asteen oppilaitoksessa.
Ilmoittautumisohjeet lukiossa tai muussa oppilaitoksessa opiskeleville
Ilmoittautuminen ei vaadi tunnuksia tai rekisteröitymistä. Jokainen opintojaksolle osallistuja tulisi ilmoittaa erikseen. Jos olet ilmoittamassa samalle opintojaksolle useampia opiskelijoita, otathan yhteyttä suunnittelija Riikka Asikaiseen.
Kohtaan osallistuja/ ostaja täytetään ilmoittautuvan opiskelijan tiedot. Valitaan Muu maksaja ja täytetään maksajan tiedot sekä koulun yhteyshenkilön tiedot.
Opintopisteet
2 op
Opettaja
Jani Repo / Apulaisrehtori
Oppilaitos
Savonlinnan aikuislukio
Oppimateriaali
Studeon sähköinen materiaali: ET4 – Kulttuurit katsomuksen muovaajina (LOPS2016).
Aika ja paikka
Omatahtinen lukuvuoden 2021-22 aikana
Studeon oppimisympäristö
Kohderyhmä
Toisen asteen opiskelijat lukioissa ja ammatillisissa oppilaitoksissa sekä muut kiinnostuneet.
-
Toteutus:
Ohjattu verkko-opintojakso
-
Lisätietoja:
Riikka Asikainen, suunnittelija isoverstas
riikka.asikainen(a)snellmanedu.fi
044 746 2845Tunnukset oppimisympäristöön toimitetaan 5 työpäivän aikana.
-
Hinta:
150 € + alv 24%
Isoverstaan jäsenoppilaitos saa 10 % alennuksen erillisellä alennuskoodilla.
- Teemat:
- Lukio-opinnot